Siostra piła kilkanascie lat - czy jest szansa na to, aby wyzdrowiała i była normalna?

Moja siostra pije długo (kilkanaście lat). Od jakiegoś czasu dostaje padaczki. W zeszłym tygodniu miała aż dwa ataki. Ostatni miała jakoś ponad pół roku temu. Podczas, gdy ma te "dni" do picia, to nie dojada lub nie je w ogóle. Właśnie teraz jak dostała tych ataków padaczki, to zabrano ją do szpitala. Lekarze powiedzieli, że jest zły stan wątroby. A jeszcze tego samego dnia przewieziono ją do zakładu dla psychicznie i nerwowo chorych. Od tego momentu jest z nią nie dobrze. Zawsze po takich atakach (miała ich chyba wcześniej 3) dochodziła do siebie i już była normalna. A teraz to jak ją widzę od paru dni to jest zupełnie nie tym człowiekiem, co kiedyś (jak była trzeźwa). Teraz to jest słaba, sama chodzić nie może, cały czas leży, mówi niewyraźnie. Rzeczywiście wygląda jakby była osobą psychicznie chorą. Co to może być? Czy jest szansa na to, aby wyzdrowiała i była normalna. Czy może jest to stan nie do przejścia?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Aktualny stan siostry może być związany ze stadium zaawansowania alkoholizmu, który może powodować zmiany otępienne- zależą one od toksycznego działania alkoholu i niedoborów witamin. Osoba, u której występują powtarzające się napady drgawkowe jest rownież narażona na urazy głowy i uszkodzenia mózgu. Siostra powinna mieć wykonane badania w kierunku tego uszkodzenia (tomografia komputerowa oraz konsultacja neurologiczna). Jeśli występują zmiany w mózgu, to są one w dużej mierze nieodwracalne, choć odpowiednia dieta, leki oraz całkowita abstynencja może przynieść pewną poprawę.

Problemy w kontakcie z siostrą mogą mieć też inne przyczyny:
-zaburzenia świadmości, które mogą występować po przerwanym ciągu alkoholowym,
-wpływ dużych dawek leków uspokających - czasem jest konieczne zastosowanie takich dawek, aby opanować burzliwy zespół odstawienny i np. zapobiec kolejnym napadom drgawkowym.

W obu tych przypadkach kontakt z`siostrą powinien poprawić się w ciągu tygodnia. Zaburzenia świadomości mijają po tym czasie, lekarze będą również zmniejszać dawki leków.

Leczenie alkoholowego zespołu odstawiennego może mieć miejsce w szpitalu psychiatrycznym. Siostra wymaga intensywnego leczenia odwykowego, np. w oddziale stacjonarnym. Informacji na temat zobowiązania siostry do leczenia, nawet wbrew woli, może udzielić Państwu lekarz prowadzący oraz najbliższa poradnia odwykowa.

Z pozdrowieniami

Hipnoterapeuta/Psychoterapeuta kliniczny Frank Barton

Siostra jest pod opieką specjalistów więc powinna powrócić do zdrowia. Organizm wraz z umysłem potrzebuje czasu na to by się zregenerować i dojść do siebie. Lekarze pewnie zrobią co w ich mocy natomiast reszta będzie w rękach Pańskiej siostry w czasie kiedy już opuści zakład.

Pozdrawiam.