Sprawdzenie guzków na tarczycy

Witam,mam pytanie odnosnie guzkow na tarczycy,co nalezy zrobic aby dowiedziec sie czy sa grozne? mam 2 guzki na prawym placie,najwiekszy ma ponad 2cm. Czy sa niebezpieczne? dodam ze poziom tsh,ft3 i ft4 mam w normie,zas ft3 na dolnej granicy normy. Prosze o rade.

Dzień dobry,

W celu potwierdzenie czy zmiany są złośliwe czy łagodne powinna Pani wykonać biopsję aspiracyjną cienkoigłową zmian z oceną cytologiczną.Na podstawie samego obrazu usg nie można odróżnić zmian złośliwych od niezłośliwych, ale w badaniu usg można stwierdzić zwiększone ryzyko złośliwości.Wśród kryteriów kwalifikacji zmiany do biopsji są m.in guzki o średnicy powyżej 1 cm. Guzki w tarczycy są dosyć częste u kobiet i tylko niewielki ich odsetek to zmiany złośliwe, także proszę nie martwić się na zapas i na spokojnie wykonać biopsję zmian.Warto również być pod stałą opieką endokrynologa i co jakiś czas kontrolować zmiany w usg. Wiele osób ma tzw. wole guzkowe tarczycy, w którym może być wiele guzków, które wcale nie muszą być groźna, aczkolwiek powinny być co jakiś czas kontrolowane.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz