Stach przed wystąpieniami przed publicznością

Dzień dobry . Mam niedługo prezentację ustną z polskiego . Boję się występować przed klasą (najlepsze jest to , że to trwa tylko na początku później już się osłabia stres , ale często jest tak że nie mogę powiedzieć tego co myślę , przez szybkie tętno serca ) To jest straszne . Zawsze się boję tego początku . Jak mogę ćwiczyć , aby takie zjawisko wyeliminować ? ?Jakie są rady to walki z strachem przed występowaniem w klasie ?

Druga część to przygotowywanie się do wystąpień publicznych przez wizualizacje, ćwiczenie w myślach albo przed zaufaną publicznością, treningi relaksacyjne (stosowane w trakcie przygotowań), przygotowanie materiałow i "podpowiadaczy, które pomogłyby Panu wrócić do tematu w momentach "zawieszenia" lub leku itp.
Zawsze może Pan także skorzystać z pomocy psychologa lub coacha.

Witam, napisał Pan że czuje lęk przed wystąpieniem. W trakcie przemawiania stres mija, lecz początek jest trudny. Trema jest naturalna. Lęk jest bezpodstawny i jest reakcją wyuczoną (lęk przed lękiem). Proszę się zastanowić czego Pan się obawia, co leży u podstaw. Aby łatwiej przełamać strach ważne jest dobre przygotowanie. Może Pan przetrenować wystąpienie przed gronem znajomych, przyjaciół, rodziny tak by dodatkowo zdać sobie sprawę, że nic takiego się nie stanie jeżeli coś pójdzie nie tak jak powinno. W innym przypadku, proszę sobie wyobrazić widownię, co może się wydarzyć. Przypomnieć sobie, że mimo trudności dawał Pan sobie radę, tym razem też tak będzie. W czasie przemowy spróbować mówić wolniej, zamiast obserwować reakcję na wystąpienie skupić się na słowach, na jakimś przedmiocie na końcu sali. Jeżeli utrzymanie kontaktu wzrokowego jest trudne, można wyuczyć się pewnej sztuczki - patrzymy się nie prosto w oczy lecz punkt, pomiędzy. Osoba na którą patrzymy nie jest tego świadoma. Druga kwestia, ćwiczenia oddechowe przed wystąpieniem, kontrola nad oddechem w trakcie przemówienia, co również wpłynie na zwolnienie akcji serca.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl