Stres przed maturami ustnymi

witam, jestem w 3 klasie liceum czyli w klasie maturalnej. jestem trochę nieśmiała i strasznie obawiam się ustnych matur ( z języka polskiego i niemieckiego ). codziennie się denerwuję, im bliżej matury tym zaczynam się bardziej denerwować, wszystko się we mnie trzęsie, nie wiem już co mam robić, proszę o pomoc

Witam serdecznie,
Moim zdaniem powinnaś wypróbować metodę wizualizacji. Zrelaksuj się, a następnie wyobrażaj sobie sytuacje wywołujące stres. Te wyobrażenia muszą być jak najbardziej dokładne - myśl o tym co powiesz, jak się zachowasz. Wymyślaj wszelkie prawdopodobne scenariusze. Dzięki temu sytuacja stresogenna stopniowo będzie kojarzona z uczuciem relaksu.
Pozdrawiam

Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa i przyjrzenia się przyczynom lęku. Pomoże on także przepracować przyczyny (np niską samoocenę, poczucie wartości, wysoki poziom introwertyzmu, fobię społeczną itp). Warto to zrobić teraz, póki ma Pani sporo czasu do pracy nad sobą i jak najlepszym przygotowaniem się nie tylko do matury, ale także studiów.