Staram się o dziecko - w jakich dniach jest największa szansa zajścia w ciążę?

Witam serdecznie, mam 29 lat i staram się o dziecko od pięciu miesięcy. Niestety bez skutku. Wszystkie badania, które robiłam przed rozpoczęciem starania się o dziecko mam dobre. Żadnych powodów do obaw. A jednak się nie udaje, może po prostu robimy to z mężem nie w tych dniach, w których jest to najbardziej dogodne. Jeżeli przykładową owulację mam mieć 11 lub 12 lutego, to który dzień jest najbardziej prawdopodobny na to, że dojdzie do zapłodnienia? Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Największą skuteczność będzie miał stosunek odbyty na kilka-kilkanaście godzin przed owulacją, tak żeby z jednej strony plemniki zdążyły już zająć odpowiednią pozycję, a z drugiej strony były możliwie "świeże". Jeśli umie Pani określać swoje dni płodne, czyli poprzedzające i towarzyszące jajeczkowaniu na podstawie ich zewnętrznych objawów, to proszę po prostu współżyć w tych dniach.

Pięć miesięcy to jeszcze stosunkowo krótki okres starania się o dziecko i nie ma póki co powodów do niepokoju. Jeśli po roku od rozpoczęcia regularnych starań nadal nie będą Państwo odnosić sukcesów na tym polu - wskazana będzie diagnostyka niepłodności.

Pozdrawiam serdecznie!