Starania o dziecko. Co powinniśmy zrobić, na czym się skupić?

Witam,
Mam taki problem, ogólnie kiedyś po tabletkach nie najlepiej się czułam i zrezygnowałam z nich. Potem wraz z partnerem doszliśmy do wniosku, że jak będzie dzidzia to ok. I tak od dwóch lat nie używamy żadnych zabezpieczeń. Ale od jakiegoś czasu poważnie myślimy o dziecku i zastanawia mnie to, czy czasem coś jest nie tak, że już w ciągu tego czasu nic się nie zdarzyło.
Co powinniśmy zrobić, na czym się skupić?
Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie,
Warunkiem zapłodnienia jest połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Aby do tego doszło należy stosunki odbywać w okresie okołoowulacyjnym. Owulacja pojawia się 14 dni przed miesiączką. Można to niestety stwierdzić dopiero po fakcie, czyli jak pojawi się miesiączka.
Jeżeli cykle trwają 28 dni, to owulacja przypada na 14 dzień cyklu (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki). Najczęściej do zapłodnienia dochodzi, jeżeli stosunek miał miejsce 1-2 dni przed owulacją.
Plemniki w drogach rodnych kobiety żyją około 72 godz., natomiast komórka jajowa około 12 godz. Musi Pani przeanalizować swoje cykle oraz określić dzień owulacji.
Pozdrawiam