Stres związany z bezskutecznym staraniem o dziecko

Staram się z mężem o dziecko ponad rok , nie wychodzi bardzo mnie to stresuje. Jak mam sobie radzić z tym stresem, co robić, by nie myśleć ciągle o tym?

Dzień dobry!

Długotrwałe oczekiwania na dziecko są bardzo stresujące i obciążające dla Państwa obojga. Ważne, aby oprócz opieki ginekologicznej i w Klinice Leczenia Niepłodności, skorzystali Państwo także z możliwości wsparcia psychologicznego lub psychoterapii. To kontakt z psychoterapeutą, gdzie będzie Pani miała możliwość rozmowy o swoich przeżyciach, szukać najlepszych dla siebie sposób radzenia sobie ze stresem i napięciem emocjonalnym, uporządkować swoje myśli i emocje związane ze staraniami o ciążę.

Pozdrawiam!

Stres w takiej sytuacji często wynika z zadaniowości, nastawienie na realizację celu, a głębiej potrzeby "sprawdzenia się", dowartościowania, lęku dotyczącego opinii i oceny społecznej, czasem także lęku związanego z macierzyństwem, zmianami w ciele czy trybie życia, czasem także z trudności relacyjnych. Zachęca do konsultacji psychologicznej. Poznanie przyczyn i praca nad sobą ma szanse przywrócić radość z bliskości, a dzięki temu zwiększyć szanse na poczęcie.
Jeśli trudności będą się przedłużać warto także podjąć diagnostykę medyczna dotyczącą płodności.