Subkliniczna niedoczynność tarczycy

Witam! Mam pytanie na czym polega subkliniczna niedoczynność tarczycy. Poszłam do lekarza rodzinnego, ponieważ kilka razy zasłabłam mając niskie ciśnienie 90/58 przy wysokim tętnie 95, poza tym jestem ciągle przemęczona śpiąca i zniechęcona. Waga w normie. Lekarz podejrzewał subkliniczną niedoczynność tarczycy i zlecił badanie krwi i hormonów tarczycy. Morfologia i żelazo wyszło w normie, natomiast TSH lekko podwyższone, oto wyniki: FT3 3.44 pg/ml (2-4.4); FT4 0.94 ng/dl (0,93 - 1,70); TSH 4.27 mikroIU/ml (0,24- 4,20 ). Lekarz na tej podstawie skierował do endokrynologa, ten powiedział, że tarczyca nie jest powiększona i nie ma guzków, ale obraz wskazuje że ''nie pracuje prawidłowo'', powiedział że to wskazuje na chorobę Hashimoto i subkliniczną niedoczynność tarczycy i przepisał Euthyrox 50 mikrog 100 tabl. Kolejną wizytę z nowym wynikiem TSH, ale też aTPO wyznaczył za 3 miesiące. Test na aTPO zrobiłam zanim wykupiłam tyroksynę. Wyszedł tak: anty TPO 0,73 IU/ml Czy mam podstawy twierdzić, że to jednak nie Hashimoto, skoro prawie nie ma przeciwciał i na razie nie brać hormonów. Czy posłuchać lekarza?

Takie wyniki badań poziomu hormonów tarczycy oraz objawy jakie Pani prezentuje mogą świadczyć o subklinicznej niedoczynności tarczycy, być może na podłożu właśnie jakiegoś przewlekłego stanu zapalnego. Poziomy antyTPO raczej wykluczają zapalenie typu Hashimoto. Jednak mimo braku podstaw do tego, żeby rozpoznać chorobę Hashimoto małego stopnia niewydolność tarczycy może występować dlatego przyjmowanie niewielkich dawek hormonów tarczycy według zaleceń endokrynologa jest wskazane. O dalszym postępowaniu powinien zadecydować endokrynolog. Do rozważenia USG tarczycy.