Tabletki 2-3 dni po okresie - czy jestem zabezpieczona?

Współżyłam z chłopakiem po ósmej tabletce antykoncepcyjnej. Niestety zaczęłam je brać kilka dni (2-3) po skończeniu miesiączki. Czy mogę czuć się zabezpieczona?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zakładam, że dopiero zaczęła Pani stosować tabletki antykoncepcyjne. Rozpoczęcie pierwszego opakowania powinno mieć miejsce między 1 a 5 dniem cyklu.

Zażycie pierwszej tabletki w pierwszym dniu miesiączki gwarantuje natychmiastowe zabezpieczenie. Późniejsze rozpoczęcie blistra (między 2 a 5 niem cyklu) wymaga stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez 7 dni.

Rozpoczęcie opakowania w późniejszym terminie nie gwarantuje oczekiwanego działania preparatu, dlatego wskazane jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia w trakcie całego cyklu.

Jeżeli do stosunku doszło w czasie nie objętym działaniem tabletek, należy mieć świadomość, że mogło dojść do zapłodnienia.

Pozdrawiam