TK kręgosłupa - czy wszystko w porządku?

Badanie TK kręgosłupa L-S wykazuje na poziomie L4/L5 objawy niestabilności. Na wysokości L5/S1 dyskretna wypuklina krążka międzykręgowego, z objawem degeneracyjnym chrząstki krążka, w obrębie którego widoczny jest wolny gaz. Niewielkie zmiany typu spondyloarthrosis, zwłaszcza na L4-S1. Z góry dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przytoczony opis tomografii komputerowej wskazuje na występowanie u Pani średniego stopnia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa – najbardziej zaawansowanych między piątym kręgiem lędźwiowym, a pierwszym krzyżowym. Ponadto na tym poziomie, opisano również niestabilność kręgosłupa, która najpewniej powstała jako skutek zmian zwyrodnieniowych. Opisane nieprawidłowości mogą powodować dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Postępowanie w takich przypadkach obejmuje: doraźne leczenie przeciwbólowe (najlepiej ograniczyć je do minimum, ze względu na występujące działania niepożądane w postaci uszkodzenia błony śluzowej żołądka), leczenie rehabilitacyjne i fizykoterapia (zwykle postępowanie pierwszego rzutu, pozwalające na zmniejszenie dolegliwości bólowych) oraz ewentualnie leczenie operacyjne (zwykle w przypadkach nasilonych objawów – niedowładu kończyny dolnej czy zaburzeń zwieraczowych oraz w przypadku bardzo zaawansowanych zmian w tomografii komputerowej czy w rezonansie magnetycznym kręgosłupa).