Torbiel w lewej piersi - czy to jest rak?
Dzień dobry, w lewej piersi wyczuwam od grudnia guzka, wydaje mi się, że ostatnio jest bardziej wyczuwalny i bolesny. Wykonałam USG 10 maja, opis badania poniżej. Proszę o wytłumaczenie, co oznacza ten opis i co powinnam dalej z tym zrobić, czy potrzebna jest biopsja? Sutki gruczołowe. W sp na godzinie 9 pojedyncza torbielka 6 mm. W sl na godzinie 8 widoczny jest obszar 8 mm, lity nieco hypoechogenny, o nierównym zarysie. Poza tym zmian ogniskowych, dysplazji nie obserwowano. Obustronnie widoczne są węzły chłonne pachowe o prawidłowej strukturze.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam Panią serdecznie! Na początku chciałbym nieco Panią uspokoić. Otrzymany wynik badania nie wskazuje jednoznacznie na proces patologiczny. Oczywiście fizjologicznie struktura piersi to utkanie gruczołowo-cewkowe bez żadnych zmian litych. Obecność torbieli może być wynikiem zmian hormonalnych lub zaczopowaniem jednego z gruczołów cewkowych. Dla wyjaśnienia etiologii tego obszaru litego konieczne będzie wykonanie biopsji. Proszę się nie obawiać, jest to badanie inwazyjne lecz mało bolesne. Dyskomfort związany z badaniem pojawia się wyłącznie podczas wkłucia i porównywalny jest z odczuciem podczas podawania szczepionki czy przy pobieraniu krwi.
Dopiero po uzyskaniu jednoznacznego wyniku biopsji można zaproponować odpowiednie postępowanie. Paradoksalnie najczęściej dyskomfort i ból odczuwany przez kobietę, podobnie jak w Pani przypadku niesie lepsze rokowanie aniżeli w przypadku zmian nowotworowych, które często nie powodują bólu. Ból w tym przypadku pojawia się w rezultacie drażnienie zakończeń nerwowych.