Torbiel w prawej zatoce szczękowej w rezonansie magnetycznym głowy a konieczność usunięcia

Witam. W rezonansie magnetycznym angio głowy stwierdzono u mnie torbiel w prawej zatoce szczękowej. Byłam z wynikami u specjalisty który stwierdził iż nie mam się tym w ogóle przejmować. W necie wyczytałam że trzeba to usunąć. Jak jest naprawdę? Można z tym normalnie żyć czy trzeba reagować i usuwać? Proszę o poradę. Monika

Witam serdecznie,

Proszę nie sugerować się tym co pisze w internecie. Przeważnie informacje tam zawarte nie mają pokrycia w rzeczywistości i nie mają pokrycia w medycynie opartej na dowodach. Jeśli lekarz specjalista ocenił wynik badania, skonfrontował z obrazem klinicznym oraz badaniem fizykalnym i powiedział, że ma Pani się nie przejmować to z pewnością ma rację i nie ma powodów do niepokoju. Jeśli ma Pani wątpliwości w dalszym ciągu to proszę skonsultować się z lekarzem specjalistą raz jeszcze a nie szukać pomocy w internecie, gdzie w większości przypadków (z wyjątkiem portali specjalistycznych gdzie porad udzialają specjaliści, chociaż one i tak nie zastąpią wizyty u lekarza w gabinecie) nie mają pokrycia w rzeczywistości i nauce.

Pozdrawiam.

Może Pani skonsultować wynik badania z chirurgiem szczękowo - twarzowym. Jednak sokoro specjalista, u którego Pani była stwierdził, że można torbiel pozostawić to proszę mu zaufać.
Często wypowiedzi na forach internetowych nie są udzielane przez specjalistów. Z kolei artykuły medyczne dotyczą sytuacji ogólnych, tak samo jak wypowiedzi lekarzy na portalach medycznych. Nie można postawić jednoznacznej diagnozy "zdalnie" - zawsze konieczna jest diagnostyka.