Torbiel w prawej zatoce szczękowej w rezonansie magnetycznym głowy a konieczność usunięcia
Witam. W rezonansie magnetycznym angio głowy stwierdzono u mnie torbiel w prawej zatoce szczękowej. Byłam z wynikami u specjalisty który stwierdził iż nie mam się tym w ogóle przejmować. W necie wyczytałam że trzeba to usunąć. Jak jest naprawdę? Można z tym normalnie żyć czy trzeba reagować i usuwać? Proszę o poradę. Monika

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Jak wygląda koblacja?
Koblacja jest bezbolesny zabieg, którego celem jest pozbycie się problemu chrapania. Jak on wygląda? Na ten temat wypowiada się dr Michał Michalik. laryngolog.
Witam serdecznie,
Proszę nie sugerować się tym co pisze w internecie. Przeważnie informacje tam zawarte nie mają pokrycia w rzeczywistości i nie mają pokrycia w medycynie opartej na dowodach. Jeśli lekarz specjalista ocenił wynik badania, skonfrontował z obrazem klinicznym oraz badaniem fizykalnym i powiedział, że ma Pani się nie przejmować to z pewnością ma rację i nie ma powodów do niepokoju. Jeśli ma Pani wątpliwości w dalszym ciągu to proszę skonsultować się z lekarzem specjalistą raz jeszcze a nie szukać pomocy w internecie, gdzie w większości przypadków (z wyjątkiem portali specjalistycznych gdzie porad udzialają specjaliści, chociaż one i tak nie zastąpią wizyty u lekarza w gabinecie) nie mają pokrycia w rzeczywistości i nauce.
Pozdrawiam.
Może Pani skonsultować wynik badania z chirurgiem szczękowo - twarzowym. Jednak sokoro specjalista, u którego Pani była stwierdził, że można torbiel pozostawić to proszę mu zaufać.
Często wypowiedzi na forach internetowych nie są udzielane przez specjalistów. Z kolei artykuły medyczne dotyczą sytuacji ogólnych, tak samo jak wypowiedzi lekarzy na portalach medycznych. Nie można postawić jednoznacznej diagnozy "zdalnie" - zawsze konieczna jest diagnostyka.