USG i podwójny UKM nerek

Dzisiejsze USG mojego ojca wykazało podwójny UKM obu nerek. Na badanie został skierowany po kolce nerkowej i podejrzeniu o kamicę. Czekamy na konsultacje z lekarzem rodzinnym, jednak niepokoi mnie fakt, że jest to wada wrodzona, dlaczego zatem w USG wykonywany ok. 1,5 roku temu przy okazji takiego samego ataku bólu, a jak się okazało później, piasku w nerkach, obraz nerek był normalny i owo badanie USG nie wykazało wady wrodzonej? Proszę o poradę.
ponad rok temu

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Zdwojenie układu kielichowo-miedniczkowego to jedna z najczęstszych wad wrodzonych układu moczowego. W większości przypadków wada jest bezobjawowa i nie wymaga leczenia. Badanie USG jest badaniem subiektywnym. Istnieje prawdopodobieństwo, że lekarz badający nie zauważył wady.