Ustalenie zapotrzebowania na sen

Witam mam pewien problem , bowiem gdy spie niewiele godzin tzn. 5-6 czuje sie zmeczony i niewyspany ale pelen sil witalnych a moj umysl pracuje na wyzszych obrotach a w momencie kiedy spie powyzej 8 godzin jestem wyspany ale nie jestem tak wydajny w pracy czy szkole. tzn ciezej mi sie wyslawia , nawiazuje rozmowy lub kalkuluje czy tez ciezko sie skupic na drodze . W czym wedlug Pana/Pani moze byc problem .Dziekuje i Pozdrawiam

Dzień dobry!

Między 5-6 a 8 jest jeszcze 7 godzin snu, które dla wielu osób jest czasem optymalnym. Aby móc powiedzieć, jak rzeczywiście działa na mnie jakaś ilość snu, warto uregulować te pory i stosować je bez większych zmian przez dłuższy czas. Być może zaskoczą Pana długofalowe skutki.
Poza ilością snu na Pana formę mogą też wpływać inne czynniki - codzienne wydarzenia, relacje z ludźmi, Pana nastrój, nastawienie, to, jakie zadania stoją przed Panem danego dnia itp.
Jeśli zauważa Pan u siebie dużą zmienność w kondycji, nastroju, poziomie energii życiowej w różne dni, może mieć to także przyczyny chorobowe i warto skonsultować taką opcję z psychologiem lub psychiatrą.

Pozdrawiam!

Witam, każdy ma inną potrzebę snu. Niektóre osoby funkcjonują dobrze gdy poświęcają na sen jedynie od 4-5 godzin. Przeciętnie śpimy 7-8 godzin. Niezależnie od ilości snu, ważna jest jakość tego snu. Ma to wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia. Jeżeli jakość snu wpływa na poziom funkcjonowania warto skonsultować się z lekarzem. Zmęczenie, brak koncentracji, w ciągu dnia mimo długiego snu może być związany np. z bezdechem sennym, spłyconym oddechem lub zaburzeniami okołodobowego rytmu snu i czuwania. Pozdrawiam serdecznie