Utrzymujące się bóle pleców przy siedzącym trybie życia

Witam. Prowadzę siedzący tryb pracy . Od ok 3 lat cierpię na bóle pleców utrzymujące sie 24 godz na dobę. Dodatkowo po bardzo małym wysiłku fizycznym na następny dzień mam bardzo silne bóle mięśniowe , stawowe jakby w całym ciele łącznie z palcami od rąk mimo iż one nie były przeciaŻone. Dodatkowo strzelają mi wszystkie stawy w ciele jakie mogą być. Są okresy , ze to zanika na chwile.Czuje sie jak kobieta w wieku 80 lat. Co moze być powodem tak silnego zmęczenia całego organizmu ?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane objawy mogą mieć podłoże zwyrodnieniowe, aczkolwiek znacznie bardziej prawdopodobne są schorzenia tkanki łącznej. Sugeruję konsultację ze specjalistą reumatologiem, który zbierze wywiad, zbada Panią oraz pokieruje dalszym procesem diagnostyczno-leczniczym.

MichaĹ Kurek

Szanowna Pani!

Być może wzmocnienie mięśni grzbietu pomogłoby usunąć Pani dolegliwości. Co do ogólnego zmęczenia, polecam wizytę u Pani lekarza rodzinnego, być może po wykonaniu badań będzie w stanie postawić diagnozę i zaproponować leczenie.

z poważaniem
Michał Kurek

Witam. Opisane objawy są wynikiem przeciążenia układu mięśniowo-stawowego. Konieczne jest podjęcie systematycznego wysiłku fizycznego wzmacniającego mięsnie pleców, najlepiej pływania. Dobre efekty dają również zmniejszające napięcie mięśniowe masaże relaksacyjne.