W jaki sposób należy rozmawiać z osobami, które znalazły się w trudnej sytuacji emocjonalnej?

Moja przyjaciółka trzy dni temu dowiedziała się,że jej mąż ma guza złośliwego mózgu i lekarze nie dają żadnych szans na wyleczenie.Są ze sobą ponad 30 lat dobrym małżeństwem.Chciałbym ją wesprzeć w tych trudnych chwilach ale boję sie ,że nie potrafię na ten moment powiedzieć coś sensownego i niebanalnego co mogłoby podnieść ją na duchu.Boję się też nie popełnić jakiejś gafy.W jaki sposób należy rozmawiać z osobami,które znalazły się w tak trudnej sytuacji emocjonalnej i są po prostu załamane?

Witam,
Wydaje się,że najwłaściwszym gestem będzie zadeklarowanie swojej obecności w chwili ,gdy przyjaciółka będzie w potrzebie,lub pomocy na własną miarę, w sprawach,które wg.Pana wiedzy mogą być trudne dla niej samej.Najlepiej wymienić kilka propozycji wstępnych/użyczanie samochodu,przenoszenie ,czy odciążanie od obowiązków,które mąż wykonywał będąc zdrowy.Inicjatywa sama w sobie jest cenna,jednak skorzystanie z niej trzeba pozostawić przyjaciółce. Inaczej byłoby to uzurpacją.
Pozdrawiam

Najczęściej wspierająca jest sama obecność, trwanie przy kimś blisko, przyjmowanie jego emocji, pozwalanie na nie czy wsparcie w prostych życiowych działaniach (które w chwilach smutku czy rozpaczy często są zaniedbywane). Jest Pani jej bliska, wiec dobrze zna swoją przyjaciółkę i wie, co lubi, czego może oczekiwać w tej sytuacji. Można także doradzić specjalistę psychologa, który pomoże poradzić sobie z akceptacja choroby i stratą.