W jakim celu wykonuje się krzywą glukozową?

Jak u człowieka występuje nieprawidłowa glukoza we krwi i robi mu się krzywa cukrzycową i ona wychodzi parwidłowo ,to dlaczego nadal człowiek jest w grupie ryzyka , to po co robi sie ta krzywą cukrzycową ?

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

krzywa cukrowa (doustny test obciążenia glukozą, OGTT) pozwala m.in. różnicować cukrzycę z takimi stanami, jak nieprawidłowa tolerancja glukozy i nieprawidłowa glikemia na czczo (oba zaliczane są do stanów przedcukrzycowych, czyli zwiększających ryzyko wystąpienia cukrzycy).

Wyniki OGTT mogą być prawidłowe, a pacjent rzeczywiście nadal może znajdować się w grupie ryzyka cukrzycy. Taka sytuacja może wystąpić wtedy, kiedy pacjent jest obarczony czynnikami ryzyka cukrzycy, np. nadmierną masą ciała czy obciążeniem rodzinnym (czyli występowaniem cukrzycy u członków rodziny).