Wahania nastroju i bardzo niska samoocena

Witam, Mam 17 lat i uczę się w LO. 2 lata temu miałam ciężką depresję zakończona nieudaną próbą samobójczą. Nie odwiedziłam wtedy żadnego psychologa ani psychiatry. Obecnie miewam dziwne wahania nastroju. Potrafię mieć dobry humor, a parę minut później wpaść w stan totalnego przygnębienia, z którego nie jestem w stanie wyjść. Mam b. niską samoocenę, pomimo dość dobrych ocen zamartwiam się o maturę, czasem czuję się poniżająco głupia. Dążę do perfekcyjności we wszystkich aspektach życia. Rozpamiętuje własne wpadki, nie pozwalają mi one funkcjonować, czuję potrzebę ukarania się za nie. Nienawidzę siebie. Straciłam zupełnie apetyt, bliscy znajomi twierdzą, że kompletnie przestałam się przejmować swoim zdrowiem. Mam problemy ze snem, czuję się senna, zmęczona. Gdy nie zrobię czegoś co zaplanowałam odczuwam silne wyrzuty sumienia. Odczuwam potrzebę okaleczania własnego ciała, lecz tego nie robię. Nachodzą mnie natrętne myśli, w których wydaje mi się, że ludzie tacy jak ja nie zasługują aby żyć. Rzadko miewam myśli samobójcze, gdyż zależy mi na przyjacielu, którego nie chcę zostawić samego. Bardzo proszę o pomoc.

Witam!

Twoje problemy są przytłaczające, przez co mogą zaciemniać Ci obraz rzeczywistości. Patrząc przez pryzmat zaniżonego poczucia własnej wartości możesz czuć się gorsza od innych i uważać, że nie zasługujesz na wiele. Jednak każdy człowiek ma prawo do życia na tym świecie. Jesteś równie wartościowym i ważnym człowiekiem jak osoby z Twojego otoczenia.
Piszesz o zaniżonej samoocenie, nasilonej potrzebie kontroli i potrzebie karania siebie za niepowodzenia - to wszystko może prowadzić do powstawania myśli samobójczych i chęci okaleczania się. Autoagresja jest częstą metodą odzyskania kontroli i ukarania siebie.
Myślę, że potrzebna Ci jest wizyta u specjalisty. Wybierz się do psychologa i spróbuj pracować nad swoimi problemami. Możesz zmienić swoje życie i cieszyć się tym, co ono przynosi. Jednak to, czy Twoje samopoczucie się poprawi i w jaki sposób zależy przede wszystkim od Ciebie.
 Masz przyjaciela, więc postaraj się również skorzystać ze wsparcia i pomocy, jakich może Ci udzielić. Dzisiaj Ty potrzebujesz pomocy, ale następnym razem będziesz mogła jej udzielić. Warto korzystać z pomocy innych osób, gdyż dzięki temu możesz łatwiej radzić sobie z problemami. W ciężkich momentach możesz korzystać z telefonów zaufania (116 111 dla dzieci i młodzieży) i for tematycznych.

Pozdrawiam