Walka z nadwagą a nadmiar skóry

Dzień dobry, Miałem nadwagę (znacząca - start na początek roku 25kg ponad Z = (wzrost - 100)), obecnie udało mi się już zrzucić 15kg regularną dietą i ćwiczeniami. Chudnięcie nie jest regularne, jednego miesiąca chudnę 3kg, innego pół. Mam 25 lat. Pomijając kwestie genetyczna i indywidualną naturę człowieka, chciałbym się spytać: czy skóra z czasem będzie się bardziej "naprężać"? Np. Czy jeżeli dojdę do wagi docelowej, to chodząc na saune, ćwicząć etc., skóra w końcu się "wciągnie"? Dziękuję. P

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

u części pacjentów nadmiar skóry zostaje i pozostaje nam dość prosta plastyka np. powłok brzusznych, u części ten zabieg nie jest potrzebny,

Pozdrawiam

Drogi Panie!

Dobrze skomponowana dieta, w pełni wartościowa, połączona z aktywnością fizyczną powinny powodować wstępowanie się skóry brzucha. Szczególnie, jeżeli spadki masy ciała nie są zbyt duże w skali tygodnia (0,5-1 kg tygodniowo jest idealnie). Jeżeli jednak nadal ma Pan problemy z nadmierną skórą okolic brzucha, to zachęcam do skorzystania z masaży ręcznych lub dermomasaży w gabinetach kosmetycznych. Odpowiednio dobrana częstotliwość wykonywania zabiegów oraz ewentualne połączenie z sauną (szczególnie tą na podczerwień) powinny Panu pomóc.

Pozdrawiam!