Wczasy zagraniczne po przeszczepie nerki

Witam, Chcemy się wybrać z chłopakiem na wczasy zagraniczne. Niestety jest po przeszczepie nerki i ma osłabioną odporność. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? Dodam, że byliśmy kiedyś w Chorwacji i dostal silnych wymiotów i trafil do szpitala

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Sam fakt bycia biorcą przeszczepu nie wyklucza możliwości wyjazdów zagranicznych. Unikać należy przede wszystkim podróży w rejony tropikalne. Chłopak musi liczyć się z możliwością pogorszenia stanu zdrowia i stąd wskazany jest wyjazd w rejon, gdzie możliwe będzie uzyskanie fachowej opieki (z reguły nie ma z tym problemu w Unii Europejskiej). Ważne jest zabranie odpowiedniej ilości leków i ustalenie wizyt kontrolnych tak, aby nie kolidowały z wyjazdem (najlepiej bezpośrednio 1-2 tyg. przed wyjazdem). Warto też zadbać o ubezpieczenie medyczne pokrywające ew. koszt transportu do Polski.