Wiarygodność wyników badań po zranieniu zabrudzonym narzędziem

Dzień dobry, jestem pracownikiem służby zdrowia. Jeżeli dojdzie u mnie do ekspozycji na krew (zranienie zabrudzonym narzędziem, zakłucie) to po jakim czasie od wydarzenia wyniki na HIV, HBV, HCV będą na tyle wiarygodne, że będę mógł uprawiać seks bez zabezpieczenia?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim w takim przypadku proszę zgłosić zdarzenie do osoby odpowiedzialnej za BHP. Konieczne jest bowiem wykonanie badań wirusologicznych zarówno u Pana jak i u pacjenta. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie profilaktyki, np. leków przeciwko zakażeniu HIV. Odpowiedź na Pana pytanie zależy zatem od zastosowanego postępowania i wyników Pana i pacjenta!