Czy niskie poczucie własnej wartości i problemy z koncentracją to oznaki depresji?

Witam, od jakiegoś (już dłuższego czasu) mam problemy ze sobą, spróbuję to jak najdokładniej opisać, może ktoś będzie w stanie mi pomóc. Otóż moje problemy to: brak koncentracji, zapamiętywania, skupienia, ciągłe roztargnienie, czuję także jakby "podwyższone ciśnienie w głowie", głowę mam jakby nabitą. Do pełniejszej diagnozy dodam, że jestem mężczyzną, który od jakiegoś czasu siedzi i opiekuje sie dziećmi. Niby nie mam z tym problemu, ale zaczyna mi to przeszkadzać z powodu tego, że zaczynam mieć problemy z wiarą w siebie. Do tego jestem osobą dość impulsywną i zaczynam zauważać, że odbija się to na rodzinie, niekiedy mam np. ochotę "jeb***" to wszystko i wyjechać np. do pracy za granicę. Czy to depresja? Czy jeszcze coś innego? Proszę o pomoc, jakie leki brać, aby poprawić koncentrację i skupienie, ale coś mocnego chyba potrzebuję!

Witam! Możliwe, że Pana objawy są spowodowane depresją. Zmiana w życiu oraz poczucie zaniżonej własnej wartości mogą negatywnie wpływać na Pana psychikę i samopoczucie. Objawy tj. problem z koncentracją czy roztargnienie mogą wynikać właśnie z depresji. Jednak do pełnej diagnozy wymagana jest bezpośrednia wizyta u specjalisty - psychiatry lub psychologa klinicznego. Taką pomoc bezpłatnie znajdzie Pan w najbliższej poradni zdrowia psychicznego. Warto poczekać z lekami do wizyty u lekarza. Samodzielne stosowanie leków może nie wpłynąć na poprawę Pana kondycji psychicznej, a jedynie wywołać kolejne frustracje. Polecam kontakt z lekarzem, który będzie mógł problem zdiagnozować oraz zastosować odpowiednie leczenie. Warto też pomyśleć nad rozpoczęciem psychoterapii. W ten sposób będzie Pan mógł pracować nad psychicznymi problemami, rozwiązywać je oraz wzmacniać wiarę we własne siły. Może to pozytywnie wpłynąć na Pana samopoczucie oraz funkcjonowanie w rodzinie. Pozdrawiam

Witam Pana Serdecznie,

Z Pana opisu wnioskuję, że prawdopodobnie nie czuje Pan satysfakcji, zadowolenia
i być może sensu z tego, czym Pan teraz się zajmuje, gdyż nie czuje Pan w tym spełnienia, gdyż nie wykorzystuje swojego prawdziwego potencjału?

Myślę, żeby mógł Pan w sobie poukładać to, co jest dla Pana ważne, pomocna mogłaby być być może zwyczajna rozmowa z psychologiem.

Dodatkowo i kontrolnie polecałabym Panu konsultację neuropsychologiczną, celem
oceny Pana funkcjo poznawczych, tj. pamięci i uczenia się, dla własnej wiedzy o samym sobie, celem rozwiania obaw u Pana.

Gdyby miał Pan życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu na Skype.

Życzę Panu pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com