Wykrycie guzów tarczycy a zabieg operacyjny

W badaniu USG zdiagnozowano u mnie guzy tarczycy: w lewym płacie 45x29x65, w prawym:10x5x8, w cieśni zmiana normoechogeniczna: 14x7x15. Nie mam żadnych objawów wskazujących na nad- lub niedoczynność tarczycy. TSH w normie. Czuję się dobrze, nie mam kłopotów z oddychaniem lub przełykaniem. Biopsja guzów nie wykazała zmian złośliwych. Lekarz zalecił operację (prawdopodobnie usunięcie obu płatów).Czy rzeczywiście jest ona niezbędna?Czy przyjmowanie leków do końca życie nie jest"niebezpeczniejsze"?

Aleksander Ropielewski

Można rozważyć opcje regularnej kontroli guzkow, jednak całkowite usunięcie tarczycy jest w gruncie rzeczy sensowną propozycja, mimo konieczności suplementacji tyroksyny do końca życia.