Wypadające tętno podczas wysiłku fizycznego?

Witam. Przy wysiłku fizycznym serce uderza z dużą siłą i pojawiają się co jakiś czas przerwy ok. 1 sekundy w uderzeniach serca. Po ok. 5 min odpoczynku wszystko wraca do normy. Czy jest to spowodowane brakiem aktywności fizycznej lub przepracowaniem, czy może być to jakiś poważniejszy problem? Pozdrawiam i dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Uczucie nierównego bicia serca czy "przerw" w jego czynności może być wywołane wieloma czynnikami: zaburzeniami elektrolitowymi, paleniem papierosów, spożyciem większej ilości alkoholu, zmęczeniem i in. Może być ono także spowodowane chorobami serca, które zawsze w takim przypadku należy wykluczyć.

Najlepiej, aby udał się Pan do lekarza rodzinnego, który zbada Pana, zleci wykonanie niezbędnych badań (morfologię krwi, stężenia elektrolitów, EKG) i na tej podstawie zadecyduje, czy konieczna jest dalsza diagnostyka specjalistyczna (echo serca, badanie EKG metodą Holtera) prowadzona już przez kardiologa. Do tego czasu radziłabym powstrzymać się od większego wysiłku fizycznego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.