Wysoka gorączka jako wynik utraty krwi podczas operacij

Dzień dobry, Mój teść 2 tygodnie temu przeszedł taką właśnie operację. Do dzisiaj utrzymuje się u niego wysoka gorączka ok 38 - 39 stopni. Otrzymuje od tygodnia antybiotyk ale gorączka po podaniu środków obniżających ją powraca. Rana goi się dobrze. Lekarze twierdzą że temperatura jest wynikiem dużej utraty krwi podczas operacji. Czy może być to np. wynikiem zainfekowania się jakąś bakterią? np. gronkowcem. Podobno to dość powszechne. Proszę o informację

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani - nie wiem, jaką operację przeszedł Pani teść - wiem tylko z opisu, iż dwa tygodnie temu.
Utrzymująca się gorączka od tego okresu, mimo stosowania antybiotyków, może pochodzić od rany (pisze Pani, iż rana goi się prawidłowo) Absolutnie nie może pochodzić od "dużej utraty krwi" - TOTALNA BZDURA (Koniecznie proszę zweryfikować diagnozę.
Pozdrawiam,dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista Chirurg

Podwyższona temperatura najczęściej jest wynikiem infekcji i toczącej się walki. Może także wynikać z wchłaniania się krwiaków po operacyjnych jak również infekcji np w płucach. Wiele zależy od rodzaju operacji. W rozstrzygnięciu i ocenie jaka jest przyczyna temperatury mogą pomóc badania: morfologia z rozmazem, OB, rtg płuc itp