Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 7 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wysoki poziom ALT w badaniu krwi

Witam  mam 44 lata co jakiś czas robie sobie gruntowne badania żeby kontrolować stan swojego zdrowia Ostatnie badania jakie zrobiłem to badanie krwi  niepokoi mnie wynik ALT 64 U/I AST 27 U/I. Lekarz zasugerował mi ze powinienem zrobić badanie usg jamy brzusznej. Zdenerwowalem się jeszcze bardziej bo widocznie cos się dzieje zlego. Na badanie usg musze czekac tydzień i do tego czasu chciałbym się czegos dowiedzieć. Czy to jest poważny problem? O czym świadczą te moje wyniki badania krwi. Wolalbym znac prawde już teraz. Bardzo proszę o odpowiedzi na moje pytania bo będę się teraz domyslal niewiadomo jakich chorób. Dziekuje i pozdrawiam Radosław
MĘŻCZYZNA, 44 LAT ponad rok temu
Lek. Karol Kaziród-Wolski
81 poziom zaufania

Witam!
Wzrost aminotransferaz lub samej aminotransferazy alaninowej (ALT) może mieć wiele przyczyn, jednakże najczęściej związany jest z uszkodzeniem komórki wątrobowej o różnym podłożu. Interpretując każde badanie należy zebrać dokładny wywiad na temat objawów i chorób towarzyszących oraz używek, niezbędne jest również badanie fizykalne. W przypadku przedstawionego wyniku warto wykonać USG jamy brzusznej ze zwróceniem szczególnej uwagi na wątrobę. Do uszkodzenia wątroby może dochodzić głównie pod wpływem alkoholu, infekcji wirusami hepatotropowymi, chorób metabolicznych. Proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym lub internistą w celu dalszej diagnostyki. Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
0
Magdalena Mroczek
77 poziom zaufania

ALT czyli fosfataza zasadowa należy do grupy tzw. enzymów wątrobowych. Normalnie jej stężenie w surowicy jest bardzo niewielkie, przy uszkodzeniu komórki wątrobowej enzym wydostaje się na zewnątrz komórki i wtedy w badaniach laboratoryjnych widzimy jego podwyższenie. Fosfataza zasadowa występuje w wielu organach m.in w kościach, wątrobie i jelitach. Badanie jej poziomu we krwi służy głównie do diagnostyki chorób wątroby i kości. Każde laboratorium ma inne normy, dlatego proszę sprawdzić, jaka jest norma w Pańskim laboratorium i o ile przekroczony jest wynik. Jeśli jest on tylko nieznacznie ponad normę to nie ma dużych powodów do obaw. Czasami dochodzi do lekkiego podrażniania komórek wątroby. Należy wtedy po prostu powtórzyć badanie za około 2 lub 3 tygodnie. W ciężkich uszkodzeniach wątroby normy są przekroczone kilka do kilkunastu razy. Normy fosfatazy zasadowej (ALP) w badaniach laboratoryjnych są różna dla różnych grup wiekowych i wynoszą odpowiednio: noworodki - 50-165 U/l dzieci - 20-150 U/l dorośli - 20-70 U/l W czasie dojrzewania i w ciąży dochodzi do fizjologicznego podwyższenia ALP. Do podwyższenia ALP w stanach chorobowych dochodzi przy następujących schorzeniach: mononukleozie zakaźnej, w nadczynności przytarczyc, w niedoborach wapnia i fosforu, przy cholestazie, w zaburzeniach wit D oraz przy cholestazie wewnątrz i zewnątrz wątrobowej. Do podwyższenia wartości enzymów wątrobowych może też dojść w stłuszczeniu wątroby, które może być związane z otyłością lub nadwagą. Podwyższony poziom enzymów wątrobowych wymaga uważnej diagnostyki. Ważny jest też poziom innych enzymów tj. ALAT, ASAT, GGTP czy bilirubiny, które łącznie mogą dawać obraz uszkodzenia wątroby. Kolejnym krokiem diagnostycznym jest badanie usg jamy brzusznej, które może wskazać strukturalne nieprawidłowości wątroby. Warto też zrobić badania w kierunku zakaźnych chorób wątroby takich jak WZW B i WZWC, w przebiegu których również dochodzi do podwyższenia enzymów wątrobowych. Ogólnie w Pana przypadku norma nie jest znacznie przekroczona, badanie należy powtórzyć. Można wykonać usg jamy brzusznej. O dalszej diagnostyce zadecyduje lekarz, ponieważ ważny jest zawsze stan kliniczny, badanie oraz wywiad. Nie leczy się samych wyników badań, a pacjenta, a podniesienie nieznacznie jednego z parametrów nie musi świadczyć o chorobie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety