Wysoki poziom przeciwciał w tarczycy

Witam odebralam dzis wyniki tarczycy ,chcialam sie dowiedziec czy bardzo wysoki przeciwciala ,moga powodowac zle samopoczucie? u mnie jest ponad 10 tys a norma do 100.oczywiscie samopoczucie tez masakryczne.Prosze o rade co moge zrobic zeby lepiej sie poczuc i obnizyc przeciwciala....

Witam,

Wysoki poziom przeciwciał świadczy o aktywnym autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy. Powinna Pani sprawdzić poziom hormonów tarczycy, bo być może wymaga Pani leczenia. Nie napisała Pani o które przeciwciała konkretnie chodzi. Obecnie nie zaleca się podawania leków celem obniżenia stężenia przeciwciał, kiedys podawano glikokortykosteroidy, ale takie postępowanie niesie ze sobą więcej działań niepożądanych, niż korzyści. Ważna jest higiena psychiczna - jak najmniej stresu, właściwa zdrowa dieta. Może Pani spróbować przyjmować wit D3, były doniesienia na temat korzystnego działania witaminy D, ale w innych badaniach niestety nie potwierdziły się.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz