Zabezpieczenie przy rozpoczęciu antykoncepcji 8 dnia cyklu

Witam! Miałam 3-miesięczną przerwę w przyjmowaniu tabletek, z racji tego, że mój chłopak przebywa za granicą. Spodziewałam się okresu w przyszłym tygodniu, jednak dostałam go dzisiaj, i tu pojawia się mój problem: gdybym zaczęła brać tabletki za tydzień (11.12.09 r.), to kiedy byłabym zabezpieczona?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa)  i dopiero 8 dnia zażywania tabletek (co nie oznacza tu 8. dnia cyklu!) osiąga się skuteczną antykoncepcję. Jeśli zacznie Pani zażywać tabletki z tygodniowym opóźnieniem (czyli nie 1, a 8 dnia cyklu), to do końca tego cyklu nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję.

Pozdrawiam!