Zaburzenia erekcji a nowe partnerki

Witam. Mam pewien problem. Mam 20 lat, uprawiam sport, zdrowo się odżywiam i jestem wolny od nałogów. Od kiedy pamiętam mam problemy z erekcją w określonych sytuacjach - zbliżeniach z nowymi partnerkami. Nie mogę osiągnąć pełnego wzwodu i po pewnym czasie zaczynam się strasznie stresować i wychodzi totalna klapa. Co ciekawe normalnie nie mam żadnych problemów, miałem wiele stałych partnerek i normalnie mogłem z nimi współżyć, jednak zawsze na początku było to problemem i przysporzyło mi wiele wstydu. No bo jak to wyjaśnić młodej kobiecie... Mam tego dość chciałbym jakoś to zwalczyć. Obecnie od dłuższego czasu spotykam się z dziewczyną, bardzo wiele razy mieliśmy okazję do współżycia, ale zawsze nie wychodzi. Oczywiście jakoś to tłumaczę, że jestem przemęczony, że treningi i tak dalej. Co robić? Proszę tylko nie odpowiadać że mam się nie stresować, nie myśleć o tym, bo nawet jak próbuję to nie wychodzi. Łatwo mówić. Jak to zwalczyć? Mam dopiero 20 lat i chcę się cieszyć życiem, a nie przejmować takimi rzeczami.
20 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.
Zaburzeniami erekcji określa się sytuację kiedy mężczyzna nie jest zdolny do osiągnięcia i/lub utrzymania wzwodu w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku. Zaburzenia erekcji bywają przewlekłe. Przedłużający się problem odbija się na ogólnym zdrowiu pacjenta, a szczególnie jego sferze emocjonalnej.
Przyczyn zaburzeń erekcji jest wiele i wynikają one zarówno z czynników fizycznych, jak i psychicznych. Z Pana opisu wynika, że przyczyna jest stanowczo psychogenne.
Przyczyny takie wiążą się z ośrodkowym blokowaniem mechanizmów erekcji powstającym bez urazów fizycznych, takimi jak np.:
- lęk przed niezdolnością do odbycia stosunku
- niska samoocena (w odniesieniu do własnej osoby i oceny swojej pracy)
- problemy w istniejącym związku, np. ochłodzenie uczuć, poczucie winy, itp.
- zahamowania w odniesieniu do aktu seksualnego, spowodowane np. poprzednimi złymi doświadczeniami
 lęk przed posiadaniem dzieci lub zarażeniem się chorobą weneryczną.

Zaburzenia o podłożu psychologicznym są bardzo charakterystyczne dla młodych pacjentów. Co możesz zrobić?
1. Zadbaj o Was - Staraj się rozwiązywać problemy, pojawiające się w twoim związku i zmniejszać wstydliwość towarzyszącą kontaktom.
2. Ćwicz odpowiednie mięśnie - Ćwiczenie Kegla może pomóc przy problemach z erekcją. To proste ćwiczenie polega na napinaniu mięśni miednicy podczas oddawania moczu. Staraj się zwolnić lub zatrzymać przepływ moczu na ok. 10 sekund i za każdym razem powtórzyć to od 5 do 15 razy.
3. Uwierz w siebie i w swoje możliwości.
4. Pamiętaj, że gdyby problem się utrzymywał, warto zasięgnąć porady lekarskiej - najlepiej u urologa.
Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl