Zaburzenia nastroju i myśli samobójcze u niepijącego alkoholika

Witam.mam problem ze swoja psychika.jestem alkoholikiem,nie pije juz 5lat biore leki cavinton,depakine,cital,afoban,ale czuje,ze jest zle ze mna,mam mysli samobojcze,zly humor,zmienny nastroj,agresje,i wiele innych objawow z artykulu,co mam dalej robic?boje sie,ze strace sile i odbiore sobie zycie,bo nie mam juz ochoty i sily dalej zyc,zwiazek mi sie rozpada,pewnie z mojej winy,wszystko mnie drazni,zauwazylem,ze jest tak conajmniej od roku,po odstawieniu alkoholu objawy mialem inne,czy depresja?

Witam Pana,
objawy, które Pan opisuje jak najbardziej mogą świadczyć o depresji. Leki, które Pan zażywa (cital, afoban) są lekami antydepresyjnymi, które powinny pomóc w tej sytuacji. Nie pisze Pan, jak długo je przyjmuje. Jeśli nie odczuwa Pan poprawy, a wręcz pojawiają się myśli rezygnacyjne i samobójcze, koniecznie powinien Pan pójść na konsultację do lekarza psychiatry. Warto również rozważyć psychoterapię, jako uzupełnienie farmakoterapii.

Mgr Iwona Siudak Psycholog, Olkusz

Czy rozmawia Pan o tym ze swoim psychiatrą ? Polecam zwłaszcza przy myślach samobójczych.Może należy zmienić dawkowanie leków. Może też być tak, że farmakoterapia wszystkich problemów nie rozwiąże i warto poszukać też wsparcia u psychologa, psychoterapeuty gdzie na spokojnie można przyjrzeć się tym zmiennym nastrojom. Pozdrawiam

Witam. Leki farmakologiczne połączone z psychoterapią dają najlepsze rezultaty zdrowotne. Warto głęboko zaangażować się w pracę nad sobą, ponieważ możliwość przywrócenia stanu równowagi psychicznej zależy od pana zaangażowania w ratowanie siebie. Proszę nie zwlekać i udać się po pomoc do psychoterapeuty. Powodzenia