Zaburzenia osobowości u 22-letniego mężczyzny

Jak się leczy zaburzenia osobowości. Prawdopodobnie cierpię na nie ( typ unikający, może zależny a może coś jeszcze innego, ale prawdopodobnie któreś z tych ). Czuję się sztywny, zblokowany i wszelkie pokłady energii u mnie się marnują.Nie mogę jej wyzwolić. Nie umiem być jak dawniej - spontaniczny, ambitny, naturalny, rozmawiający..Czuję się źle wśród ludzi jak i z samym sobą. Więc pytam: czy to na pewno są zaburzenia osobowości? A jak tak to jak się leczy? Jak być sobą? Tym kim byłem dawniej?

Dzień dobry!

Jeśli nastąpiła duża zmiana między tym, jaki był Pan kiedyś (jak dawno było "kiedyś"? jak duża jest różnica? czy zauważył Pan moment zmiany?), a jaki jest obecnie, jest możliwe, że nie są to zaburzenia osobowości, a np. fobia społeczna, zaburzenia lękowe, depresja czy stres potraumatyczny.

Niestety, nie jest możliwe postawienie żadnej diagnozy za pośrednictwem Internetu. Proszę zgłosić się do psychologa w swojej okolicy, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Leczenie zazwyczaj opiera się o psychoterapię (stały kontakt terapeutyczny), terapię grupową, niekiedy także opiekę psychiatryczne i leczenie farmakologiczne.

Pozdrawiam!