Zagrożenie astmą

Witam. Mam lat 55, mężczyzna, przyjmuję leki na alergię. Czasami ciężko oddycham. Chciałem zapytać, czy jestem zagrożony astmą. Spirometrię robiłem w 2006 roku. Wynik: łagodna restrykcja, cechy obturacyjne, wiek płuc 84 lata. Czy powinienem wziąć skierowanie do specjalisty i jakiego? Czy lekarz rodzinny je wyda? Czy powinienem powtórzyć spirometrię? Dziękuję.

Witam!

Wspomniane badanie spirometryczne wykazało, obok zaburzeń obturacyjnych dróg oddechowych, jakie występuja m.in. w astmie, również zmiany restrykcyjne, a więc zmniejszenie powierzchni czynnej oddechowo tkanki płucnej.

Na pewno warto powtórzyć badanie spirometryczne i poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do pulmonologa - specjalisty chorób płuc.

Pozdrawiam