Brodawka Vatera a jej zapalenie i dysplazja

witam ,po pobraniu wycinków z brodawki Vatera [w czasie stanu zapalnego] wyszło zapalenie i pierwszy stopień dysplazji,moje pytanie czy dysplazja brodawki Vatera może się cofnąć czy bardzo prawdopodobne że przejdzie w drugi stopień lub nowotwór?zaznaczę że wycinki pobrano w listopadzie z których wyszła dysplazja i stan zapalny brodawki Vatera. nie wiem czy takie wyniki to powód do obaw czy nie. chciałabym zapytać jak przebiega leczenie brodawki vatera, czy jest możliwość, że to się uda jakoś wyciąć albo wyleczyć lekami? Czy w przypadku brodawki Vatera konieczna jest operacja i jak bardzo ona jest skomplikowana? Jakie jest ryzyko ze się nie uda? Zastanawiam się co zrobić jeśli się okaże, że brodawka Vatera faktycznie przeszła na drugi stopień lub pojawił się nowotwór... bardzo proszę o odpowiedż i z góry serdecznie dziękuję.

Aleksander Ropielewski

Dysplazja jest stanem przedrakowym, jednak nie jest rownoznaczna ze 100% przejściem jej w raka inwazyjnego. Konieczne jest wdrożenie leczenia (dieta/leki) i kontrolne badanie w okresie do roku z oceną cofnięcia się dysplazji.