Zaparcia u 3,5-latka

Witam :) Mam pytanie odnośnie zaparc mojego 3,5 letniego synka. Mamty teraz 5 dzien jak sie nie moze wypróznic,widzę ze chce ale mu to nie idzie,wysila sie i nic,podaje mu zgodnie z zaleceniami codziennie laktuloze od Stycznia,bo miało byc min 3,mce ,nie ma poprawy,nawet nie wiem czy to jeszcze dziala na niego. Wynikaja z tego tez problemy z nocnikiem,bo najczesciej robi w bielizne,albo tylko lekko zabrudzi bo próbował,a z oddawaniem moczu nie ma problemu,chyba ze ma parcie wtedy sie podmoczy

Lek. Tomasz Budlewski

Niestety ale leczenie zaparć u dzieci (i nie tylko) to długi i trudny proces. NAleży być cierpliwym, udać się do dobrego gastroenterologa i postępować zgodnie z zaleceniami. Czy dziecko chodzi do przedszkola? Ma ostatnio jakieś stresy? Należy na pewno dbać by wypijało dużo płynów tj,. wody mineralnej niegazowanej, stosować w miarę możliwości dietę bogatobłonnikową, unikać czekolady. Proszę poczytać też o biofeedbacku.