Aktywność fizyczna po operacji kręgosłupa

Jestem po operacji kręgosłupa: odbarczenie kanału kręgowego drogą mikrodiskoidectomii na poziomie L5-S1 po stronie prawej. Operacja miała miejsce tydzień temu, przebiegła bez powikłań, następnego dnia zostałem wypisany do domu. Mam zaleconą wizytę kontrolną po miesiącu, jednak nie chciałbym przeleżeć do tego czasu w łóżku i myślę o rozpoczęciu stopniowej rehabilitacji. Moje pytanie: 1. Od kiedy mogę zacząć wstawać i chodzić - tak aby np. wyjść na spacer (np. z kijami) i przejść 1 km/2-3 km/więcej? 2. Od kiedy mogę zacząć rehabilitację przez ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha oraz lędźwiowego odcinka kręgosłupa? 3. Od kiedy wskazany jest basen (kraul), zakładając oczywiście wygojenie się rany po operacji?

1. Od kiedy mogę zacząć wstawać i chodzić - tak aby np. wyjść na spacer (np. z kijami) i przejść 1km / 2-3km / więcej?
- Najczęściej zaczyna się lekkie ćwiczenia około 3-4 tygodnia po takim zabiegu (wstawanie, chodzenie, krótkie spacery). Raczej dłuższe spacery dopiero po 5-6 tygodniach z obciążeniem całego kręgosłupa (dłuższy marsz 2-3 kilometrowy).
2. Od kiedy mogę zacząć rehabilitację przez ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha oraz lędźwiowego odcinku kręgosłupa?
- Rehabilitację już zaleca się po około 3-4 tygodniach od zabiegu. Najlepiej w tej sprawie skonsultować się w poradni rehabilitacyjnej z lekarzem specjalistą w zakresie rehabilitacji. On zaleci odpowiedni zestaw ćwiczeń i zabiegów rehabilitacyjnych rozłożony w czasie.
3. Od kiedy wskazana jest basen (kraul) zakładając oczywiście wygojenie się rany po operacji?
- Pływanie praktycznie jest ćwiczeniem, które można wykonywać najwcześniej po zabiegach na kręgosłupie (też po około 3-4 tygodniach). Zaleca się głównie pływanie na grzbiecie i ćwiczenia w wodzie rozluźniające mięśnie grzbietu. Odpowiednie ćwiczenia w wodzie i pływanie (kraul w późniejszym okresie) zaleci lekarz rehabilitant.