Biegunki u osoby z nowotworem i stomią

Mam babcię w wieku 75 lat. Jest po dwóch operacjach jelita grubego, ma nowotwór złośliwy 3 stopnia. Przeszła chemię w kroplówkach, w tabletkach i radioterapię 10. To, że jest nowotwór to nie problem, problem jest w tym, że ma biegunki, ponieważ ma stomię, cały czas sączy jej się z tego, nie może nic jeść, bo chwila minie i już leci. Gdzie mamy się zgłosić z tym, żeby się tak nie męczyła. Lekarz od radioterapii powiedział, że to minie, ale niestety nie, jest tylko gorzej.

Trzeba wiedzieć, że po radioterapii często występują biegunki przez okres nawet i 3 miesięcy z uwagi na podrażnienie śluzówki jelit przez napromieniowanie i wytworzenie stanu zapalnego. Objawami tego stanu powinien zająć się lekarz rodzinny. Są leki blokujące perystaltykę jelit i działające przeciwzapalnie na błonę śluzową zwłaszcza jelita grubego, które w takiej sytuacji można swobodnie stosować. Proszę w tej sprawie skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który na pewno w tym względzie podejmie odpowiednie działania.