Bóle kręgosłupa lędźwiowego, drętwienie nóg, zatrzymywanie moczu - czy operacja jest konieczna w tym przypadku?

Witam, jestem Monika i mam 20 lat. Od 5 lat mam silne bóle kręgosłupa, które promieniują mi aż do stóp, towarzyszy temu także drętwienie. Ból jest na tyle silny, że utrudnia mi normalne funkcjonowanie. Do tego zaczął mi się zatrzymywać mocz. Mój lekarz zaczął wspominać o operacji. Czy naprawde jest konieczna? Rok temu miałam robioną TK: Badanie TK kręgosłupa lędźwiowego wykonano w akwizycji i oceniono z zastosowaniem rekonstrukcji wieloplaszczyznowych i trójwymiarowych. Lewostronna skolioza odcinka lędźwiowego. Spłycenie lordozy lędźwiowej z niewielkimi cechami rozluźnienia aparatu więzadłowego. L1-L2-L3: niewielkie centralne dokanałowe uwypuklenie krążków międzykręgowych z kontaktem z workiem oponowym. L3-L4: centralne dokanałowe wypuklenie krążka międzykręgowego z kontaktem z workiem ooponowym. L4-L5: centralna dokanałowa protuzja krążka międzykręgowego ze zmniejszeniem zachyłków bocznych, ze zmniejszeniem rezerwy objętościowej otworów międzykręgowych. L5-S1: centralne dokanałowe wypuklenie krążka międzykręgowego z uciskiem na worek oponowy, ze zmniejszeniem rezerwy objętościowej otworów międzykręgowych. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Badanie było robione rok temu, więc trudno powiedzieć na ile bardziej zaawansowane są obecnie zmiany zwyrodnieniowe, wówczas były one średniego stopnia.

Jednak zaburzenia zwieraczowe, jak też osłabienie siły mięśniowej kończyn to objawy bardzo niepokojące, których wystąpienie każe poważnie myśleć o zabiegu operacyjnym praz wymaga szybkiej konsultacji neurochirurgicznej.

Ponadto, niezależnie od decyzji o operacji, wskazana byłaby u Pani regularna rehabilitacja i fizykoterapia.