Brak miesiączki od 6 miesięcy

W styczniu skończyłam 18 lat, od października nie mam miesiączki (pojedyncze krwawienie w połowie lutego), a mamy już kwiecień. Ciąża odpada, bo jestem dziewicą. Czasami mam bóle jajników, zauważyłam też lekki wzrost masy ciała.
Nie przyjmowałam żadnych lekarstw, ani nie stosowałam diet (choć dla spadku masy ciała wykluczyłam z jadłospisu ziemniaki, jasne pieczywo, tłuste mięso, lecz bez rezultatów). Szczerze powiedziawszy boję się iść do ginekologa.
Czy w moim przypadku brak okresu może być wynikiem jakiejś choroby?

Witam!

Ponieważ miesiączka nie występuje aż od 6 miesięcy, cierpi Pani na wtórny brak miesiączki. Taka sytuacja wymaga wyjaśnienia. Musi więc Pani pójść do ginekologa.

Przyczyna wtórnego braku miesiączki zazwyczaj są zaburzenia endokrynologiczne. Ponieważ Pani przytyła, możliwe że przyczyną jest zespół policystycznych jajników (http://abctradzik.pl/zespol-policystycznych-jajnikow) lub niedoczynność tarczycy. Innymi możliwymi przyczynami są: hiperprolaktynemia i inne nieprawidłowości w obrębie przysadki oraz podwzgórza, zaburzenia dotyczące nadnerczy.

Nie trzeba się bać pierwszej wizyty u ginekologa. Jeżeli wstydzi się Pani pójść do mężczyzny, można wybrać kobietę. Lekarz na pewno wykaże się dużym zrozumieniem i wytłumaczy przebieg badania. Nie należy ono do komfortowych, ale nie jest bolesne. Trzeba będzie też wykonać USG narządu rodnego oraz badanie poziomu hormonów.