Co mam robić z tym silnym zapachem potu?

Dzień dobry. Od dłuższego czasu borykam się ze zmianą zapachu potu, jest on wręcz cuchnący i nie przypomina "tradycyjnego" zapachu potu. Co więcej, antyperspiranty, dezodoranty nie maskują tego problemu. Moja lekarka rodzinna nie wie, co może być przyczyną. Jem zdrowo, nie jem produktów, które by powodowały zły zapach (mimo że kiedyś jadłam, to tak nie cuchnęłam), nie jem nabiału, nie piję świeżego mleka, za to piję dużo czystej wody, napary ziołowe, jestem aktywna fizycznie. Z leków biorę tylko citalopram. Wszystkie wyniki z podstawowych badań krwi i moczu są w porządku. Ubrania prałam w płynie dla dzieci, bo myślałam, że to jakieś uczulenie. Nie noszę sztucznych tkanin nawetJestem załamana, bo nawet w pracy muszę myć pachy, a to uciążliwe. Staram się ubierać lekko, żeby się nie pocić, a i tak się pocę.
KOBIETA, 30 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie. Rozumiemy jednocześnie, jak kłopotliwe i uciążliwe jest obecnie codzienne funkcjonowanie z opisanymi dolegliwościami.

Dlatego w pierwszej kolejności polecamy rozszerzenie diagnostyki. Z tego, co zrozumieliśmy z treści pytania, przykry zapach potu nie towarzyszy Pani „od zawsze”, ale pojawił się jakiś czas temu, z niewiadomych jak dotąd przyczyn.

Nieprzyjemny zapach potu może być objawem wielu schorzeń, jak np. cukrzycy, niewydolności wątroby czy nerek, kandydozy.

W związku z tym, zachęcamy, by udać się do lekarza z prośbą o skierowanie na szerszy pakiet badań, morfologia i badanie moczu to może być za mało.

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z treściami na temat dolegliwości, o jakiej Pani wspomina:

https://portal.abczdrowie.pl/nietypowy-zapach-potu-moze-swiadczyc-o-chorobach-sprawdz-czy-nie-jestes-narazony

https://portal.abczdrowie.pl/cuchnacy-pot-skad-sie-bierze-i-jak-go-zwalczyc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.