Co może powodować dziwny zapach potu?

Jestem 21 letnim mężczyzną.Od około 2-3 miesięcy zauważyłem zmianę w woni potu. Jest bardzo intensywna i przypomina bulion warzywny a innym razem cebulę mimo stosowania dezodorantu. Czy wpływ mogła mieć na to przebyty zabieg ginekomastii (3 miesiące temu) i czy można coś z tym zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

rozumiemy, że opisane dolegliwości na pewno utrudniają funkcjonowanie każdego dnia. Taka przypadłość występuje jednak często, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Zazwyczaj objaw taki występuje jako wynik pewnych chorób przewlekłych, bądź z powodu niewłaściwej diety.

Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny tej dolegliwości, by móc wdrożyć odpowiednie leczenie i wyeliminować problem.

Nieprzyjemny zapach potu może być spowodowany przez bakterie zasiedlające skórę. W przypadku zdrowej osoby, pot nie powinien mieć zapachu. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zapach potu jest dieta bogata w węglowodany, potrawy ciężkostrawne i wysoko przetworzone.

Jeżeli powodem tej nieprzyjemnej dolegliwości nie jest sposób odżywania, to prawdopodobnie może wynikać z zaburzeń hormonalnych lub pewnych chorób, między innymi: cukrzycy, chorób nerek, wątroby, czy niektórych nowotworów.

Zabieg ginekomastii, o którym Pan wspomniał, prawdopodobnie nie powinien dawać takich objawów. Jednakże trudno nam ustalić, czy sam zabieg wywarł na to wpływ, zalecamy konsultację z lekarzem internistą. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o konieczności przeprowadzenia diagnostyki, aby znaleźć przyczynę tego stanu.

Pomocne mogłyby być: oznaczenie poziomu prób wątrobowych, nerkowych, elektrolitów oraz męskich hormonów płciowych w surowicy krwi.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie

https://uroda.abczdrowie.pl/nadmierna-potliwosc

https://portal.abczdrowie.pl/nietypowy-zapach-potu-moze-swiadczyc-o-chorobach-sprawdz-czy-nie-jestes-narazony

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.