Co oznacza wynik MR kręgosłupa 30-letniej osoby?

Witam serdecznie czy ktoś mógłby wyjaśnić wyniki MR kręg. Piersiowego na poziomach Th3- Th9 widoczne centralne wypukliny krążków które uciskają na worek oponowy największe wypukliny krążków na poz . Th4/Th5 i Th5/Th6 uciskają przednioboczna powierzchnię rdzenia kręgowego wymiar strzałkowy kanału kręgowego ok 11/12 mm

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie obrazowe kręgosłupa piersiowego. Czy występują bóle pleców, unieruchomienie, drętwienie dłoni, czy ból przy zmianie pozycji ciała.

Analizując wynik badania rezonansu magnetycznego, można by stwierdzić, że uchwycono obecność wypukliny krążka międzykręgowego w poszczególnych odcinkach kręgosłupa.

Jest to rodzaj łagodnej formy stanów zwyrodnieniowych dysku. Nieleczona może prowadzić do dyskopatii. Należy podkreślić, że nie zawsze powoduje ona dolegliwości bólowe, dopiero w zaawansowanym stopniu można odczuwać silniejszy ból.

Przyczyn częściowego wysunięcia dysku może być wiele, ale najczęściej ta przypadłość spowodowana jest siedzącym trybem życia, złą postawą ciała, nadwagą, czy podnoszeniem zbyt ciężkich przedmiotów.

Proponujemy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem neurologiem, który po analizie wyniku badania rezonansu będzie mógł zdecydować o kolejnych krokach postępowania.

Możliwe, że niezbędna może okazać się zmiana nawyków, jak ograniczenie siedzącego trybu życia, zwiększenie aktywności fizycznej, a także właściwa rehabilitacja, jak jonoforeza, czy laser.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/bol-kregoslupa-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/wypuklina-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.