Co robić gdy w ciąży wypadają mi włosy?

Witam. Jestem w 14 tygodniu ciąży, od początku ogromnie wypadają mi włosy, coraz gorzej. Codziennie biorę zastrzyki z heparyny, czytałam że może to być skutek uboczny. Co robić, jest jakieś rozwiązanie na ten problem, boję się że do porodu będę łysa.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Ciąża to wyjątkowy stan, kiedy to organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, niekiedy gwałtownych. Wpływają one również na wygląd włosów – i w niektórych przypadkach fryzura staje się gęstsza, włosy są silne, błyszczące jak nigdy przedtem, niekiedy jednak zachodzi odwrotny proces, włosy przerzedzają się, stają kruche, łamliwe – czyli podobnie, jak w Pani przypadku.

Wspomina Pani o przyjmowaniu heparyny – i owszem jednym ze skutków ubocznych jest wypadanie włosów. Inne przyczyny przerzedzania się fryzury to nieodpowiednia pielęgnacja, mało zróżnicowana dieta, niedokrwistość, zaburzenia tarczycy. Ze względu na wielość możliwych powodów, zachęcamy przede wszystkim do skonsultowania się ze swoim lekarzem prowadzącym. Proszę opowiedzieć o swoich wątpliwościach i dolegliwościach, a specjalista na pewno skieruje Panią na odpowiednie badania.

Przed wizytą zaś warto przede wszystkim zadbać o zdrową, zróżnicowaną dietę. Nie może w niej zabraknąć produktów bogatych w żelazo (brokuły, rośliny strączkowe, kakao, mięso, buraki), cynk (mięso, sery żółte, jaja, pestki dyni), witaminę B3 (orzeszki ziemne, drożdże, ryby, nabiał). Ponadto należy ograniczyć spożywanie wysoko przetworzonych produktów, np. słodyczy czy fast foodów.

Więcej informacji o odpowiednim odżywianiu w okresie oczekiwania na dziecko może Pani przeczytać w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/38-produktow-ktore-powinnas-jesc-w-ciazy

https://parenting.pl/jestes-w-ciazy-jedz-te-produkty-dla-zdrowia-swojego-dziecka

https://parenting.pl/8-zdrowych-napojow-dla-kobiet-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.