Co z działaniem antykoncepcyjnym, jeśli pominęłam dwie tabletki?

Witam. Mam pytanie - nie wzięłam w trzecim tygodniu na czas 2 tabletek (piątkowej i sobotniej). Tą z piątku wzięłam w niedzielę, a tą z soboty wzięłam w poniedziałek. Została mi już jedna tabletka w opakowaniu, wzięłam ją kolejnego dnia (wtorek), o stałej porze i zrobiłam 7-dniową przerwę. Czy działanie antykoncepcyjne tabletek zanikło? Jeśli tak, to po jakim czasie zostanie ono wznowione?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

W przypadku pominięcia tabletki w trzecim tygodniu, możliwe są dwa warianty postępowania. Można zakończyć przyjmowanie tabletek wcześniej, czyli dzień pominięcia tabletki jest pierwszym dniem przerwy. Można także przyjąć zapomniane tabletki  i w takim przypadku kolejne opakowanie należy rozpocząć z pominięciem 7 dniowej przerwy.

Pani postąpiła niezgodnie z zalecaniem,wiec skuteczność antykoncepcji została obniżona i do momentu rozpoczęcia kolejnego opakowania zalecane są dodatkowe metody zapobiegania ciąży.