Co zrobić by zmniejszyć wypadanie włosów?

Witam, mam 20 lat, jestem mężczyzną i od niedawna zauważyłem, że wypada mi dużo włosów (prawie 150 dziennie), w związku z czym jestem zaniepokojony. Zauważyłem dodatkowo, że cebulki moich włosów są bardzo chudziutkie, słabe, ledwo je widać. Ostatnio w swoim życiu miałem naprawdę dużo stresu przez co wpadłem aż w depresję (ostatnie pół roku), z odżywianiem też ostatnio u mnie było naprawdę kiepsko (ostatni rok). W związku z czym podejrzewam, że przyczyną jest brak witamin i przebyty stres. Powinienem napisać też, że biorę leki psychotropowe (T***, M*** - tak jak mówiłem, wpadłem w depresję). Czy te leki mogą mieć jakiś wpływ na mój problem? Na ulotce pisze, że jednym z objawów ubocznych występujących rzadziej niż u 1 na 100 osób i częściej niż 1 na 1000 osób może być wypadanie włosów. Ponadto mam inne pytania, oto one: 1.Przez najbliższy czas zamierzam brać V*** - czy ten preparat może pomóc? Ma on jakieś skutki uboczne? 2.Czy włosy, które mi wyleciały wyrosną, czy już ich nie odzyskam i będę miał ich po prostu mniej? 3. Co jeszcze mogę zrobić, aby włosy przestały mi wypadać? Wiem, że wizyta lekarska, ale już napisałem jakie są prawdopodobne przyczyny wypadania i może nie będzie trzeba. 4. Czy gdy włos wypada z cebulka to odrasta czy nie?

MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Objawy łysienia plackowatego

Witam serdecznie,

łysienie czy też nadmierne wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. Do głównych zaliczamy stres, niewlaściwe odżywianie, zażywanie leków (także tych o których Pan pisze), ale także (głównie u mężczyzn) czynniki genetyczne. W diagnostyce problemów z utratą włosów u mężczyzn zawsze pytamy o to, czy podobny problem nie występował u ojca, dziadka lub brata. Jeżeli najbliżsi członkowie rodziny w podobnym wieku mieli problemy z utratą włosów może to oznaczać, że łysienie ma podłoże genetyczne i wtedy zwykle wiele się nie da zrobić.

Z pewnością warto byłoby aby zwrócił Pan uwagę na dietę i zmodyfikował ją tak, aby dostarczała jak największej ilości witamin i minerałów. Preparat o którym Pan pisze może stanowić jak najbardziej uzupełnienie codziennej diety. Zawiera on witaminy, proteiny sojowe, a także mikro i makroelementy. Kuracja powinna trwać co najmniej przez 4-6 miesięcy, przy czym efekty powinny być widoczne po około 2 miesiącach. Jeżeli chodzi o skutki uboczne to mogą być to reakcje uczuleniowe (u osób ze skłonnościami do alergii) takie jak zaczerwienienie i swędzenie twarzy.

Włosy stale ulegają wymianie - wypadają stare, odrastają nowe. Na szczęście cebulki włosowe mają zdolność do odradzania się.

Uważam, ze w diagnostyce wypadania włosów warto byłoby także zrobić podstawowe badania - morfologię krwi, OB. Jeżeli pomimo zmiany diety, zażywania preparatów witaminowych problem nie będzie poprawy radzę zwrócić się o poradę do lekarza dermatologa.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty