Co zrobić w przypadku epizodów depresyjnych oraz osłabienia mięśni?

Witam. Mam 43 lata. Od wielu lat borykam się z męczliwością mięśni oraz ogólnym osłabieniem. W 2007 urodziłam dziecko. Poród był bardzo ciężki. Po porodzie miałam przejściowe problemy ze wzrokiem (silne zaciemnienie obrazu). W 2012 r. zdiagnozowano u mnie depresję. Do chwili obecnej przyjmuję leki (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). Psychiatra stwierdził, że problemy z poruszaniem się są wynikiem depresji. Wykluczono miastenię, nie mam też zmian demienilizacyjnych w mózgu i rdzeniu kręgowym (MRI głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa). Hormony tarczycy również w normie. Uwierzyłabym, że problemy z męczliwością mięśni wynikają z depresji, gdyby nie zmiana w moim wyglądzie. Lewy pośladek odkształcił się (zrobiło się w nim duże wgłębienie), zmniejszył się też obwód ud. Osłabienie dotyczy w moim przypadku mięśni kończyn dolnych i górnych (w mniejszym stopniu) i bardziej koncentruje się w rejonach bliżej tułowia. Lewa strona ciała jest słabsza od prawej. Problem dotyka też lewej strony twarzy. Gdy żle się czuję lub jestem zmęczona opada mi lewy łuk brwiowy razem z powieką. Mam też trudności z uśmiechaniem się. Problemy fizyczne nie pokrywają się ze stanem psychicznym tzn. następuje polepszenie w sferze psychicznej i jednocześnie silne osłabienie mięśniowe. I odwrotnie: podczas epizodu depresyjnego potrafię mieć bardzo dużo siły fizycznej. Proszę o pomysły, jakie badania i w jakim kierunku mogę wykonać, aby wreszcie dowiedzieć się na co choruję. Proszę nie odsyłać mnie do lekarza rodzinnego. Tą drogą szłam już wielokrotnie. Agnieszka

Witam serdecznie.
Depresja jest wielowymiarowa i może,tak,jak u Pani powodować różnorakie objawy ze strony ciała,ale jej podłoże jest innej natury,niż np.uraz mięśni.Skoro więc zauważa Pani związek nastroju ze swoim stanem psychicznym/nawet w sposób paradoksalny ,bo spadek nastroju powoduje przypływ sił, budzi się w Pani zdrowa energia sprzeciwu,gniewu,buntu itp/.Z jakiegoś jednak powodu,może następować stan odwrotny,gdy jest Pani w relacji z lekarzem,lub innymi ważnymi osobami.Tak więc najwłasciwiej byłoby tę zależność prześledzić i przepracować w kontakcie z psychoterapeutą,gdyż może być ważną częścią społecznego funkcjonowania,oraz nawykowego "ugrzecznienia"w podobnych kontaktach,które w dłuższym czasie są patoprzyczyną depresji.Nie dopuszczają bowiem do głosu żadnych emocji negatywnych.W rezultacie człowiek w ogóle przestaje je przeżywać .Robi to "za niego" jakaś część ciała.Psychoterapia jest więc m.in.pracą nad kontaktem z samym sobą i swoją uczuciowością nie mogącą dojść do głosu wskutek różnych doświadczeń życiowych.Polecam Pani przemyślenie moich sugestii,zasięgnięcie ew.wiedzy z literatury "mowy ciała"i zawnioskowania ,by lekarz prowadzący skierował Panią do psychoterapeuty w ramach NFZ.Inna opcja to gabinety prywatne w pobliżu miejsca zamieszkania.Zapraszam w razie potrzeby także do siebie.
Serdecznie pozdrawiam