Czy antybiotyk zaburzył działanie antykoncepcyjne?

W trakcie siedmiodniowej przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych przyjmowałam dwa razy dziennie antybiotyk zawierający 875mg amoksycyliny? Czy ochrona antykoncepcyjna jest zachowana? Pytam, bo 3 dni po przerwie odbyłam stosunek.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

substancja czynna, jaką jest amoksycylina obecna w niektórych antybiotykach może mieć wpływ na działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Z tego powodu zaleca się stosować dodatkowe metody zabezpieczenia zarówno przez cały okres antybiotykoterapii, jak i siedem dni po jej zakończeniu. Takie postępowanie pozwoli zachować działanie antykoncepcji. Jeśli nie stosowała Pani dodatkowego zabezpieczenia (na przykład w postaci prezerwatywy), to istnieje ryzyko obniżenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych, a co za tym idzie istnieje ryzyko zajścia w ciążę.

Proszę wykonać test ciążowy po około 14. dniach od zbliżenia, który pozwoli wykluczyć lub potwierdzić ciążę.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/amoksycylina-podczas-stosowania-antykoncepcji-hormonalnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-a-amoksycylina,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obnizenie-ochrony-antykoncepcyjnej-przy-augmentinie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.