Czy gdy wymiotowałam po wzięciu tabletki, ale teraz będę je przyjmowała regularnie, to jestem zabezpieczona?

W piątek zażyłam 19. tabletkę, po czym po 2-3 godz. zwymiotowałam, w sobotę wzięłam spóźnioną tabletkę po ok. 12-13 godz. i następną w niedzielę, tj. 21. tabletkę, o normalnej porze. Jest prawdopodobieństo zajścia w ciążę? Robię teraz przerwę, normalnie 7 dni i już będę brała tabletki regularnie. Czy byłam zabezpieczona i będę normalnie? Jak to wygląda?

Redakcja abcZdrowie

W przypadku wystąpienia wymiotów poniżej 3-4 godz. od przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej należy niezwłocznie przyjąć dodatkową tabletkę. Jeżeli opóźnienie w przyjęciu dodatkowej tabletki jest mniejsze niż 12 godz.(od zwykłej pory przyjmowania tabletek), to skuteczność antykoncepcji zostanie zachowana.W Pani przypadku opóżnienie przekroczyło 12 godzin, stąd skutecznośc antykoncepcji uległa zmniejszeniu. Powinna Pani postąpić jak przy pominięciu tabletki w trzecim tygodniu - jeśli nie przerwała Pani przyjmowania drugiego opakowania po pominiętej tabletce, to należało zrezygnować z 7-dniowej przerwy.