Czy jest możliwe jajeczkowanie w tej sytuacji?

Witam! Czy możliwe jest jajeczkowanie nie mając danego miesiąca menstruacji? Dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, oczywiście jest to możliwe, by owulacja nie została poprzedzona miesiączką, ale nie jest to sytuacja fizjologiczna. U pewnego odsetka kobiet zaburzenia hormonalne – np. spowodowane dojrzałym wiekiem czy okresem premenopauzalnym – mogą prowadzić do wystąpienia zarówno cykli bezowulacyjnych, jak i owulacji niepoprzedzonych menstruacją.

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami, być może okażą się pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-bezowulacyjny oraz https://portal.abczdrowie.pl/jajeczkowanie-zaplodnienie-metoda-termiczna-sluz.

W tym drugim wypadku zdarzają się takie sytuacje bardzo rzadko. Natomiast to, czy jajeczkowanie w danym miesiącu miało miejsce można ustalić dzięki badaniu USG – w razie wątpliwości może Pani skonsultować się z ginekologiem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.