Czy leki hormonalne mogły wywołać pobudzenie organizmu?

Dzień dobry, 6 lat temu brałam tabletki hormonalne, które bardzo pobudziły i cały organizm. Wystąpiły wówczas bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, ból, sztywność mięśni ciała, skoki ciśnienia, biegunka, częstomocz, dezorientacja, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, sztywnienie mięśni twarzy, napięcie mięśni ciała. Po odstawieniu leku hormonalnego - Jeanine, powoli dolegliwości ustąpiły. Miałam też wówczas podwyższony poziom prolaktyny. Potem takie dolegliwości pojawiały się od czasu do czasu, np. po zastrzyku znieczulającym u dentysty, 3 lata temu pojawiły się (bardzo nasilone) podczas grypy. Wzięłam wtedy m.in. Gripex, aspirynę itp. Niestety od tego czasu cały czas te dolegliwości mam, gdyby nie Xanax czy Sedam, które wyciszają to pobudzenie, nie byłabym w stanie chodzić. Byłam u kardiologa, neurologa, który zalecił mi wizytę u endokrynologa. Czy leki hormonalne mogły „zaburzyć” gospodarkę hormonalną. Jakie hormony mogą powodować to straszne pobudzenie organizmu? Neurolog wspomniał też, że może być potrzebna wizyta u psychiatry, dlaczego? Dziękuję za poradę!

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Na temat doboru leków nie wypowiem się, ponieważ nie jestem lekarzem. Dziwi mnie tylko, że na kolejnej wizycie u ginekologa, który dobierał Pani tabletki antykoncepcyjne, nie wspomniała Pani o swoich dolegliwościach, jakie zaobserwowała u siebie po przyjęciu Jeanine. Ponadto, pigułka antykoncepcyjna Jeanine należy do jednych z najbezpieczniejszych leków hormonalnych, więc nie wydaje mi się, że pod jej wpływem uruchomiła się cała lawina wymienionych przez Panią objawów. Katalog symptomów, o których Pani napisała: bóle i zawroty głowy, drżenie, sztywność i napięcie mięśni, częstomocz, zaburzenia widzenia, wahania ciśnienia krwi, biegunki, dezorientacja, lęk, niepokój, pobudzenie psychoruchowe – wkomponowują się w obraz kliniczny zaburzeń nerwicowych, stąd prawdopodobnie sugestia neurologa, by skonsultowała się Pani z psychiatrą. Oczywiście, wizyta u endokrynologa nie zaszkodzi, tym bardziej, że zażywała Pani leki oddziałujące na gospodarkę hormonalną.

Xanax i Sedam dają efekty wyciszenia, gdyż są to leki stosowane w leczeniu zaburzeń lękowych, np. nerwicy, zaburzeń adaptacyjnych, PTSD czy przewlekłych stanów lękowych. Xanax należy do grupy benzodiazepin. Niemniej jednak leczenie farmakologiczne przy użyciu tych środków może wywoływać u pacjenta skutki uboczne w postaci: ospałości, zawrotów głowy, zaburzeń koncentracji uwagi, zaburzeń wzrokowych, niestrawności, wrażenia widzenia przez mgłę, suchości w jamie ustnej, zaburzeń snu, luk pamięci, zaburzeń koordynacji ruchowej itp. Zatem objawy, o których Pani napisała, mogą być następstwem stosowania leków psychotropowych. Osobiście, radziłabym udać się na wizytę do lekarza-psychiatry, który będzie mógł Panią rzetelnie zdiagnozować i zaproponuje najskuteczniejszy model terapii.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!