Czy mimo przerwy w braniu tabletek mogę ponownie rozpocząć ich zażywanie?

Witam od połowy czerwca tamtego roku biorę tabletki antykoncepcyjne ovulastan,czułam się po nich dobrze aż do tej pory jak zaczęłam czuć dyskomfort brzucha,postanowiłam odstawić pigułki, 9.04.2021 wzięłam ostatnia pigułki i miałam 7-dniową przerwę czyli do (piątek)16.04 ,(sobota)17.04 wzięłam pigułkę (miałam stosunek z moim partnerem) mój partner przyjeżdża na weekendy gdyż pracuje w delegacji,moje pytanie jest czy mogę w przypadku pominięcia 4 tabletek nadal brać jak to wygląda?proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w opisanym przez Panią przypadku najrozsądniej byłoby zrezygnować z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych w tym cyklu i wybrać inną formę antykoncepcji (np. prezerwatywę). Jeśli miesiączka pojawi się, powrót do tabletek będzie możliwy od kolejnego cyklu.

Pominięcie czterech tabletek z pewnością wpłynęło negatywnie na ochronę antykoncepcyjną. Jeśli więc współżyła Pani bez dodatkowego zabezpieczenia, to istnieje ryzyko ciąży. W związku z tym warto wykonać test ciążowy oraz w przypadku pojawienia się wątpliwości dotyczących wyniku udać się do ginekologa.

Linki do podobnych pytań znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-4-tabletek-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/postepowanie-w-przypadku-pominiecia-4-tabletek-antykoncepcyjnych-w-pierwszym-tygodniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.